2024. május 19., vasárnap

„Szentlélek Isten szállj le ránk”… és mégis marakodunk…

 

Köln...

Ma a Szentlélek kiáradásának ünnepén, talán olyan gondolatok is megférnek a lelkekben, amelyek az Ősegyházban még természetesnek számíthattak, ma azonban, jobb esetben is eretnek eszmékként kiálltja ki az összes felekezet.

A pünkösdi prédikációkban szinte mindenhol elhangzottak a következő kulcsszavak: az emberrel együtt élő Krisztus, a Szentlélek egyesítő ereje, család, „a megújulás ereje a közösség”, szeretet, sőt, a csíksomlyói búcsú idei jelszava az „Újuljatok meg” felszólítás volt… Szép gondolatok, megszívlelendők ám, a hívek, sőt, a pásztorok többsége is úgy értelmezi, ahogyan azt éppen jónak látja. Akárcsak annak idején, Jeruzsálemben a zsidó főpapok, amikor a saját, megszokott törvényeikhez ragaszkodva követelik Jézus kivégzését. Azt, hogy az álkeresztények hogyan értelmezik a megújulást, az egységes egyházat, inkább nem is fejtegetjük…

Visszatérve azok egységére, akik Krisztusban hívő testvérek – volnának – szomorúan megállapítható, hogy az egyházak, mint emberi intézmények és a hívek közötti kapcsolat korántsem nevezhető még barátinak sem. Mindez annak ellenére van így, hogy Krisztust megváltónknak valljuk, hogy hiszünk a Szentháromságban és valljuk, hogy a krisztusi parancsok által nyerhetjük el az örök életet. Azt az imát mondjuk, amelyet Ő tanított nekünk és az Evangéliumot hirdetjük valamennyien. Mi mégis eltaszítjuk egymást, mert egyik katolikus, másik protestáns, a harmadik ortodox. Persze, nem minden hívő érez így, ám sokan vannak, akiknek mások eltérő szokása, ahogyan Istent dicsőíti, véres posztóként lobog a szeme előtt és békétlen állapotát igyekszik minél többekkel megosztani, békétlenségét kiterjeszteni.

Eltaszítja, ócsárolja Krisztusban hívő testvérét, mintha az legbőszebb ellensége volna. Ez bizony, korántsem keresztényi érzület, cselekedet. Gyűlölködésük legtöbbször tudatlanságukból ered, hiszen olyanok, mint akik - ismeretlenül is - gyűlölik a szomszéd háza népét, miközben arra sem veszik a fáradtságot, hogy a házuk kerítésén át kicsit szemlélődjenek. Pedig, elég volna megismerni és szeretni azokat a szomszédokat, nem kéne például, vacsorára ugyanazt az ételt főzniük és a fal színének sem kell megegyeznie…

Különösen fájó az, hogy ezek az egymással civakodó, egymást gáncsoló felekezetek inkább közösséget vállalnak olyanokkal, akik a maguk vallása, hite szerint nem keresztények és tagadják Krisztus isteni voltát. Hogyan, milyen lelkiismerettel állnak majd Isten ítélőszéke elé? Hogyan magyarázzák a földi létükben maguknak, hogy amíg saját testvéreikkel hadilábon állnak, addig a Krisztust tagadókat keblükre ölelik, a szabadkőművesek kénye-kedve szerint élnek, nekik hódolnak, pogány, messzi kontinensekről jött szokásokat gyakorolnak?

Őstanoknak kikiáltott pogány szertartásokon vesznek részt, sámándobok ritmusára tapsikolnak, ezeknek a szeánszoknak a szervezőit vezetőkként tisztelik, miközben kereszténynek vallják magukat és elfelejtik őseik, magyar szentjeik népükért vállalt áldozatát. Inkább hiszünk önjelölt vezéreknek, ateista lózungokat hangoztatóknak, lázító, nyomorult halandóknak.

Talán, ennyire mélyen kevesen gondolnak bele a mindennapi cselekedeteikbe, pedig kéne, hiszen a lelkük üdvössége a tét. Talán azoknak, akik az apostolok tanításai hatására tértek meg és váltak kereszténnyé, haragudniuk kéne egymásra? Péter és Márk tanítványainak az ellentéteket kéne keresniük? Ha ez nem így van, miért keressük mi, Krisztusban hívő magyarok, egymásban a különbségeket? Hogyan vélhetjük egymást megvetendőnek és ellenségnek? Talán nem ismerjük fel azt, hogy hitünk egysége adná az igazi erőt, amely segítene túlélni az előttünk álló vészkorszakot, a keresztényüldözést, a háborús vérszomjat, a világot beborító sátánizmust és a démonok seregét. Földhözragadt, hétköznapi létünkben inkább pártoskodunk, széthúzunk, protestánsként kárörvendően a katolikusokra mutogatunk, katolikusként a protestánsokat eretneknek kiálltjuk. Tagadjuk Szűz Máriát, pedig, Erdélyben nemrég még a protestánsok körében is tisztelet övezte...

Hazugságok, kifordított igazságok, kiragadott mondatok sebzik naponta Krisztus népét, miközben a Diabolos elégedetten szemléli a művét, mi pedig, elteltünk önnön, vallásos mivoltunkkal, amit nagy hangon hirdetünk is. Nem, nem vagyunk jó tanítványok! Ideje magunkba szállni és beismerni, hogy az ember Isten nélkül jelentéktelenebb a porszemnél is, amit a szellő felkap és dobál. Senkik és semmik vagyunk, ha nem tartjuk be Krisztus tanítását és dadogó félkegyelműek, ha nem kérjük a Szentlélek segítségét. Nekünk, magyaroknak pedig, írmagvunk sem marad a Kárpát-medencében, ha nem harcolunk egymásért, hátunkat a testvérünk hátához vetve. Nincs más esélyünk, hiszen Európát már elfoglalták a pogány hordák és segítséget sem várhatunk földi hatalomtól, csakis az Égiektől. Ezt figyelembe véve ajánlott volna inkább azt keresni, ami közös bennünk, ami összeköt, és ami egy nagy testvéri közösséggé formál mindnyájunkat. A közös hit és a közös ima ereje ugyanis nemcsak hegyeket mozgat, hanem megóvja a gonosz minden mesterkedésétől is Krisztus követőit, népét. Összetart, erősít és legyőzhetetlenné tesz a Szentlélek segítségével.

Ideje tehát, bűnbánóan egymás szemébe nézni és a megtartó irgalomért együtt esedezni.

Czeglédi Andrea