2019. április 6., szombat

„Könyörülj rajtunk Uram!” – gondolatok a Nagybőjtben...


Még két hét és ismét emlékezünk, ünneplünk és örvendezünk… illetve ismét nem törődünk a Nagypéntek szenvedésével, Ismét jót eszünk Nagyszombaton és hétfőn alaposan berúgunk a locsolás alkalmával... Igen… ismét lesz sonka, kemény tojás, torma, pálinka és bor… vendégek otthon, vagy wellnessezés valami menő helyen. Hiszen, keresztény ország vagyunk, s keresztény értékeket védünk.

Ma péntek volt… igaz, nem Nagypéntek, csak sima, egyszerű nagyböjti péntek, amikor a katolikus templomokban keresztutat végeznek, gondolatban végigkísérve az érettünk szenvedő Istenfiát… amint halálra ítélik, vállára adják a keresztet, amellyel háromszor bukik arcra, de még közben is tud szeretni, hiszen ajándékot ad Veronikának és vigasztalja a jeruzsálemi asszonyokat… édesanyja könnyeit is látnia kell, s elfogadja cirenei Simon segítségét. Majd megfosztják ruháitól és a keresztre szögezik és emberként kileheli lelkét, hogy beteljesítse szenvedésével, halálával és feltámadásával a megváltást.
A katolikus egyház negyven napos böjtöt tart, lemondásra, önvizsgálatra és bűnbánatra szólítja az embereket, hogy aki hisz, megerősödjék hitében és megtartsa Jézus tanítását, parancsait.

Vajon hány honfitársam járta végig ma valamelyik templomban vagy lélekben ezt a keresztutat? Hányan mondták ma: „Imádunk Téged Krisztus és áldunk Téged, mert szent kereszted által megváltottad a világot!”? S hányan mondták el egy-egy állomás elmélkedése után, hogy „Könyörülj rajtunk Uram!”? Kevesen. Kevesen ahhoz a megpróbáltatáshoz képest, amely minden európai nemzetre vár, amely itt leselkedik minden portán, minden országhatáron… S hányan fogják jajveszékelve mondani hamarosan, hogy „Istenem segíts!”? Sokan… nagyon sokan.

Rettegés és félelem tölti el az ember szívét, mert ez a Nagyböjt nem az a Nagyböjt, ami eddig volt. Hiszen számos országban már nem lehet ünnepi körmeneten énekelni a Christus Vincit-et, s nem lehet gyakorolni azokat a sok évszázados ünnepi szokásokat, amelyek Európa képéhez tartoztak, amelyektől kereszténynek mondhattuk a földrészt. Mi magyarok még ünnepelhetnénk, még emlékezhetnénk a szenvedésre, szabadon mehetnénk templomba, s nagyszombaton sem kell félnünk az ünnepi szertartás alatt. A templomok azonban néhány kivétellel konganak, az emberek munkára, hajtásra hivatkozva megfeledkeznek mindenről, ami ehhez a negyven naphoz tartoznék. A böjtről, a lemondásról, a bűnbánatról, a szeretetről, a krisztusi alázatról. S félnek is az emberek, mert a politika, a napi történések nem kecsegtetnek semmi jóval. Hiszen egy másik vallás fanatikus követői a sajátjukat akarják elterjeszteni a világban, s ehhez asszisztál a Szentírást is felhasználva maga az egyház vezetésének egy része. Igaz, vannak Sarah bíborosok, akik kimondják az igazságot, akik figyelmeztetnek, de mit ér a figyelmeztetés, ha a legtöbb plébános, lelki vezető tévhitekre figyel, azokat tolmácsolja, és azokra beszéli rá híveit. S közben a saját hitükért meghalni is képes idegenek megsemmisítik a keresztény értékekre épült Európát.
Nekünk azonban ez nem tűnik fel. Kisstílű nyomorultakként egymást jelentgetjük a bíróságokon, himnuszok és zászlók tiltásával foglalkozunk, megvalósíthatatlan álmokat kergetünk, s csak önmagunkban bizakodva, Isten nélkül védünk valamit, amelynek lassan mi sem vagyunk már birtokosai, mert a keresztény értékek csak keresztény hittel védhetők. És mi nem vagyunk a keresztény hit birtokosai, még ha ezt hisszük, és ezt mondjuk is magunkról!

Igen… a templom csendjét néhány idős asszony imája és éneke töri meg. Könyörülj rajtunk Uram!  – mondják mindnyájunk helyett… Mert nekünk nem számít már az önfeláldozás, a szeretet, amely a halált is vállalja másokért, s nem számít az, ha bárkit ártatlanul bántanak… mert mi is bántunk és minket is bántanak. Hozzáedződtünk Jézus szenvedéseihez. Halál? Kereszthalál? Látjuk a neten, hiszen ez ma már mindennapos egyes országokban… de imádkozunk-e amikor látjuk a keresztények kivégzését, s halljuk, hogy a mi vallásunk a legüldözöttebbé vált a világon?

Ez sem érdekes manapság, hiszen egy mondattal majd el lehet intézni mindent… fogadalommal szabaddá válhatunk majd, ha vagy ezt, vagy az életünket követelik. És borzongva gondolok arra, hány millió teszi majd le a fogadalmat, megtagadva keresztény hitét, magyarságát, nemzetét, múltunkat és egyben jövőnket is. Hányan lesznek olyanok, akiknek sem a kereszténység nem jelent semmit, sem a másik vallás, amire szabadságáért és jólétért önként fogadalmat tesz majd. S hányan vállalják Jézusért majd a halált, a katakombák kereszténységét, amiként Ő is vállalta értünk isteni személyként az emberi test szenvedéseit és a kínhalált…

Ezernyi gondolat hullámzik bennem Nagyböjt péntekén… s magam sem tudok mást mondani, mint a keresztúti ájtatosság egy-egy állomásának befejező mondatát: „Könyörülj rajtunk Uram!”  


Stoffán György