2022. február 25., péntek

Cucu bácsi…

 


Megboldogult ifjú koromban nyári, diákmunkára jelentkeztem a KGMTI irodaházában, mert egy osztálytársam rábeszélt, hogy együtt dolgozzunk. Ő már az előző nyáron is ott volt és „fergetegesen jól” érezte magát – mint mondta. A munka nagyon egyszerű volt, és valóban élménydús. Utaztunk, hetenként más és más városokat ismertünk meg. A figuráns-élet nagyszerűnek tűnt. Új ipari létesítmények helyét mérte ki a mérnök, mi pedig, mint nélkülözhetetlen munkatársak, fogtuk a nélkülözhetetlen lécet. Körülbelül annyit tudtunk akkor a teodolitról, de nem is nagyon érdekeltek a műszaki részletek. Odaálltunk, ahová a mérnök úr mondta…

A munka végeztével szabadfoglakozás volt. Jártunk keltünk az addig még nem ismert városban, faluban… Többnyire – és talán ez nem is véletlen – egyházi iskolák növendékeiként nem kocsmáztunk, csak csellengtünk ezeken a délutánokon, mindaddig, amíg be nem osztottak bennünket egy idősebb, rendkívül művelt, a rendet és precízséget komolyan vevő mérnök mellé. Ma már nem emlékszem a nevére, de emlékét áldom azóta is. Mi Cucu bácsinak hívtuk. Debrecenben volt a következő munka. A Golyóscsapágy Gyár új üzemcsarnokának a helyét mértük ki. Cucu bácsi odafigyelt a reggelire, az ebédre, ellátott olyan tanácsokkal, amelyek még a figuráns-munkát is könnyítették. Az étkezések előtt alig láthatóan keresztet vetett, amit többen észre is vettünk, de aki nem volt gyakorló katolikus, azt hihette, hogy Cucu bácsi csak megigazítja az ingét…

Az első napon a munka végzetével, amikor betértünk szállásunkra, dédnagyanyám egykori, résztulajdonú szállodájába, az Aranybikába, Cucu bácsi megkérdezte, hogy mi a terv délutánra. Csak a vállunkat vonogattuk, és nem tudtunk konkrét programot mondani. Nem is kellett több. Cucu bácsi a következő parancsot adta: „Tegyétek rendbe magatokat és huszonöt perc múlva itt a hallban találkozunk.” Próbáltunk kérdezősködni, de Cucu bácsi elismételte a parancsot és otthagyott minket. Huszonöt perc múlva ott álltunk glédában a hallban. „Most megismerjük a várost. Jegyezzétek meg: ha egy idegen városban van időtök, akkor azt a várost fel kell fedezni. Meg kell ismerni. Így lesztek szellemileg és lelkileg gazdagabbak a többi embernél.” Szerettük a mérnök urat, hiszen érezhető volt, hogy a rendet nem maga miatt, hanem a mi pallérozásunkért követeli meg, és tetszett az a katonás magatartás is, amely jellemezte őt.

Bejártuk tehát, Debrecent. A Nagytemplomot, a Csapó utcát, a Szent Anna templomot is megnéztük, végül a Nagyerdőben jártuk meg magunkat. „Holnap a Református Kollégiumot és a Múzeumot nézzük meg. Most pedig, lemegyünk a Simonyi óbesterről nevezett borozóba. Mindenki ihat egy deci bort, ha akar. Remek a zsíroskenyér is. Javaslom vacsorára.”

És a borozóban megtudtuk, hogy itt, Debrecenben árulták el a Magyar Királyságot, s azt is, hogy jóval eme árulás előtt volt Debrecen városának olyan elöljárója, aki egy akasztófát állítatott a főtérre, és kihirdette, hogy aki Habsburgot fog a városban, az felakaszthatja… Mesélt még Cucu bácsi a ferencesek peréről, amit a kommunisták rendeztek, és szó volt a protestáns gályarabok történetéről is… Beleszédültünk a rengeteg új információba, amit 17-19 évesen ezen a délutánon és estén kaptunk Cucu bácsitól. Így telt el a hét, s láthatóan össze is nőtt a kis figuráns társulat Cucu bácsival, a mérnök úrral, mert egy személyben volt főnök, nagypapa és tanár. A Krisztina körúton szálltunk ki péntek délután a kisbuszból, és mint a diákok, sorba álltunk elköszönni Cucu bácsitól. „Mit csináltok holnap?” – kérdezte. S mi, mint Debrecenben a szálloda halljában, ismét csak vállunkat vonogattuk… pihenünk, alszunk, focizni megyünk… ki-ki a maga válaszát mondta. – „Na, nem! Reggel hétkor találkozunk a Margit hídnál, a HÉV végállomáson. Hét óra ötkor indul a HÉV. Pomázra megyünk. Isten veletek!„ És megint otthagyott bennünket. Mi négyen pedig ott álltunk és néztük, amint Cucu bácsi beballag a KGMTI pirostéglás épületének kapuján…

Persze, reggel hétkor álmosan, gyűrötten vártuk Cucu bácsit, aki már a HÉV-jegyekkel a kezében jött felénk. „Kibírtátok a korai kelést?” – kérdezte mosolyogva és aktatáskájából mindenki kapott egy-egy vajaszsömlét. „Megenni!” – volt az utasítás. És mi majszoltuk a zsömlét a Kövi-Máriáig…

„Ma egy régi barátomhoz viszlek benneteket, aki megtanít lovagolni. A magyar embernek tudnia kell a lóval bánni, tudni kell lovagolni és vívni… A barátommal tisztelettel beszéljetek. Persze, tudom, hogy ezt nem kell nektek mondani. Ő huszárezredes volt régebben. Magasházy Dénesnek hívják.” Felcsillant a szemem, hiszen nagyapámtól és apámtól is hallottam ezt a nevet: Magasházy. Rá is kérdeztem: Horthy Miklós szárnysegédje? „Nem! A szárnysegéd úr fia.”   

Pomázon felgyalogoltunk a Schifferájba, ami nem volt más, mint a TSZ, amit egy Schiffer nevű elnök vezetett akkoriban. Annak a Schiffernek a pereputtya, aki a háború előtt az ercsi Wimpffen-birtok egy részét bérbe vette, de akiről sok jót még a besnyői plébánia história domusában sem lehet olvasni…

Megérkezve a Lovasikolába, egy alacsony O-lábú öreg bácsi fogadott minket. Cucu bácsi szinte jelentett neki: „Ezredes úr, négy fővel lovaglást tanulni megjelenetem” … Nem volt nagy öröm, amikor az istállóban megkaptuk a feladatot. Ismerkedjünk meg a lovakkal, és az istállófiú utasításainak megfelelően nyergeljünk fel. No, itt megtanultuk hogyan kell nyergelni, beállítani a kengyel méretét, mire ügyeljünk, hogy a ló se érezze megát rosszul…

Az istálló előtt Dénes bácsi megmutatta mit csinálunk a „lóóóóra” parancs után, melyik oldalról és hogyan üljünk fel a nyeregbe… hogy tartsuk a lábunkat, a térdünket...etc… Mire a lóra ültünk, olyan fáradtnak éreztük magunkat, hogy minden mindegy volt. A megpróbáltatás csak most kezdődött. Választhattunk a vezetőszáron vagy az önálló, a Dénes bácsi által mondottakat betartó oktatás között. Én, mert már ültem lovon, az önállóságot választottam, és jól tettem. Egy jó óra múlva minden fáradtságom elmúlt és élveztem a lovaglás csodálatos varázsát. Egyszer csak nagy hangzavar lett a pályán. Egy ló, a nyergében fiatal lánykával vágtázni kezdett, a lányka sikoltozott, Dénes bácsi pedig korát meghazudtolva pillanatok alatt a lányka háta mögött ült és megállította a lovat… Az öreg huszárnak talán ez volt az utolsó nagy bemutatója… A végén lenyergeltünk, elláttuk a lovakat, ami szintén nem volt elsőre könnyű feladat, majd megköszönve a napot elbúcsúztunk Magasházy Dénes ezredes úrtól… Hazafelé Cucu bácsival leszálltunk a HÉV-ről Budakalászon, és betértünk a Schießl-féle borozóba, ahol Sebő bácsi olyan disznótorost és olyan házi savanyú uborkát tálalt fel, amilyet sem addig, sem azóta nem ettem … pedig, az azóta eltelt majd ötven év alatt, sokszor jártam már az áldott emlékű sváb kocsmáros borozójában. Minden bizonnyal ez a kulináris emlék is összefügg az azt megelőző lovaglással.

Még egy hétig tartott a nyári munka, és utána jöhetett a nyaralás… Cucu bácsit azóta sem láttam többé. Emléke, és mindaz, amit a volt hadmérnöktől (is) tanultam, elkísért egy életen át. Rend, fegyelem, magyarság, az értékek megismerésének az igénye, és az elveink melletti kitartás… és az elmaradhatatlan keresztvetés, étkezés előtt… azaz, a hit megvallása.

Cucu bácsi, az egyik példaképemmé lett az elmúlt évtizedek során… Ma, vénülő fejjel is szeretettel gondolok rá és a nyári munka végén, a KGMTI-ből való kilépéskor mondott, felejthetetlen intelmére: „A pontosság, a becsület, a megbízhatóság, a hit és a hazaszeretet mindennél fontosabb a magyar ember számára. Mert ettől magyar és ettől ember! Aki nem így él, az csak egy semmirevaló!” …

Stoffán György