2025. március 16., vasárnap

Van kapcsolata a kommunizmussal? – A Trump-kormányzat megtisztítja az ENSZ-ügynökségeket

 


A Trump-adminisztráció arra kötelezte az Egyesült Nemzetek humanitárius ügynökségeit, amelyek amerikai pénzeszközöket kapnak vagy osztanak szét, hogy töltsenek ki egy űrlapot, amely felfedi a kommunizmushoz, a szocializmushoz vagy az Amerika-ellenes hithez fűződő kapcsolataikat.

Az Associated Press megszerezte a kérdőív egy példányát. Az űrlap 36 kérdést tartalmaz, és az Egyesült Államok Menedzsment és Költségvetési Hivatala (OMB) küldte.

Az Egyesült Nemzetek Gyermekalapja, az UNICEF és az UN Refugee Agency és az Egyesült Államok hivatalai és ügynökségei közé tartozó Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség – USAID (United States Agency for International Development), is megkapták az OMB kérdőívet. A dokumentum foglalkozik a Trump-adminisztráció több aggályával, beleértve azt is, hogy valamelyik program támogatja-e a sokszínűséget, a méltányosságot és a befogadást – DEI – erőfeszítéseket.

Míg a kérdőív egyes kérdései rutinproblémákkal foglalkoznak, mint például, hogy a megcélzott ügynökség olyan projektet futtat-e, amely rendelkezik kockázatkezelési keretrendszerrel, mások a szervezet álláspontját vizsgálják a republikánusok számára kényes témák széles körében, beleértve azt is, hogy abortusszal kapcsolatos szolgáltatásokat nyújt-e, vagy a DEI-vel valamint a „gender ideológiával” kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik-e.

A kérdőív arra kéri a válaszadókat, hogy erősítsék meg, hogy „ez nem éghajlati vagy ökológiai igazságosság projekt”, hogy a szervezet ösztönzi a véleménynyilvánítás szabadságát, és nem működik együtt kommunista vagy Amerika-ellenes nézeteket támogató pártokkal: „Meg tudja erősíteni, hogy az Ön szervezete nem működik együtt kommunista, szocialista vagy totalitárius pártokhoz kötődő entitásokkal, vagy egyetlen olyan párttal sem, amely Amerika-ellenes meggyőződést vall?”

Egy másik kérdés magát az ENSZ-ügynökségeket mutatja be problémaként, és azt kérdezi a hazai szervezetektől, hogy projektjeik „erősítik-e az Egyesült Államok szuverenitását azáltal, hogy korlátozzák a nemzetközi szervezetekre vagy a globális kormányzási struktúrákra (pl. ENSZ, WHO) való támaszkodást?”

A kérdőív második része arra kéri ezeket a szervezeteket, hogy a „nincs hatás” és a „nagy hatás” közötti pontszámot adjanak az olyan kérdésekre, mint például: „Milyen hatással van ez a projekt az Egyesült Államokba irányuló illegális bevándorlás megelőzésére?” és „Mennyire befolyásolja ez a projekt a rosszindulatú befolyás leküzdésére irányuló erőfeszítéseket, beleértve Kínát is?”

Egy másik kérdés azt kéri az ügynökségektől, hogy erősítsék meg, hogy nem kapnak forrást Kínától, Oroszországtól, Kubától vagy Irántól, mint ENSZ tagoktól.

A kérdőív olyan projektekre vonatkozó kérdéseket is tartalmaz, amelyek hatással lehetnek „az Egyesült Államok ellátási láncainak megerősítésére vagy a ritkaföldfém ásványok biztosítására tett erőfeszítésekre”. „Néhány kollégánktól tudom, hogy több ügynökség is kapott ilyen típusú kérdőívet” - mondta Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője, amikor a felmérésről kérdezték. A BBC szerint a világ néhány legnagyobb humanitárius szervezete kapta meg a kérdőívet, köztük az ENSZ Menekültügyi Ügynöksége és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága. Újságírók kijelentették, hogy az ENSZ segélyszervezetei közül sokan, amelyek megkapták az űrlapot, nemcsak az USAID-től kapnak támogatást, hanem közvetlenül az Egyesült Államok kormányától is. A BBC szerint az ENSZ-csoportok attól tartanak, hogy a Trump-kormányzat lépése annak a jele, hogy az Egyesült Államok teljesen fel kíván hagyni a humanitárius munkával – vagy akár az ENSZ-ből is kilép. A BBC a diverzitás, a méltányosság és a befogadás kérdéseire vagy az éghajlatváltozással kapcsolatos projektekre hivatkozva azt mondta, hogy ez kényelmetlen lehet az olyan ügynökségek számára, mint az UNICEF, amely támogatja a lányok oktatáshoz való egyenlő hozzáférését, vagy a Világélelmezési Program, amely az éhezést próbálja megelőzni azáltal, hogy támogatja az aszálytól sújtott közösségeket, hogy áttérjenek a klímaváltozásnak ellenállóbb növényekre.

 

Az amerikai pénzeszközöket fogadó ENSZ-ügynökségeknek küldött űrlap a Trump-kormányzat által elindított hatalmas kormányzati költségcsökkentési akció része. A műveletet Elon Musk milliárdos és a Kormányzati Hatékonysági Minisztérium (DOGE) vezeti, amely már leállította az amerikaiak által nyújtott külföldi segélyek nagy részét. A közvélemény-kutatások szerint a legtöbb amerikai úgy gondolja, hogy az ország túl sokat költ külföldi segélyekre. „Az amerikaiaknak az amerikaiak miatt kell aggódniuk. Ha nem tudjuk kitakarítani a saját házunkat, akkor mi a fenéért próbáljuk kitakarítani valaki más házát?”

Ugyanakkor a felmérések kimutatták, hogy az amerikai felnőttek hajlamosak túlbecsülni a szövetségi költségvetés külföldi segélyekre szánt százalékát.

A BBC szerint az USA GDP-jének kisebb százalékát költi humanitárius segítségnyújtásra, mint az európai országok, de a hatalmas amerikai gazdaságnak köszönhetően a globális humanitárius finanszírozás mintegy 40%-át biztosítja.

A Trump 2.0 adminisztráció egyik legfontosabb döntése a USAID programok, a külföldi fejlesztési támogatások kezeléséért felelős amerikai kormányzati intézmény felszámolását célozta meg.

Az 1961-ben alapított USAID humanitárius és gazdasági fejlesztési projekteket támogat világszerte, amelyek fő célja, állításuk szerint, a szegénység csökkentése, a demokrácia előmozdítása, a közegészségügy, az oktatás javítása, valamint a természeti katasztrófák és humanitárius válságok kezelése.

Miután januárban visszatért az Egyesült Államok élére, Trump drasztikusan csökkentette az Egyesült Államok külföldi segélyeit, megszüntetve a USAID által irányított programok 83%-át, egy olyan művelettel, amely az elmúlt évtizedekben épült fejlesztési projektek teljes kategóriáit bontotta le. A múlt hét elején Marco Rubio külügyminiszter is bejelentette a hatalmas csökkentéseket, és az X platformon közzétette, hogy az USAID globális programjainak körülbelül 83%-át megszüntették. A tisztogatásokat túlélő kezdeményezéseket – Amerika korábbi segélyállományának kevesebb, mint egyötödét – a külügyminisztérium fogja ezentúl átvenni és irányítani.

„Szorgalmas alkalmazottjaink, akik hosszú órákat dolgoztak” a DOGE csapatai mellett, elismerést érdemelnek ezért a „történelmi és régóta várt reformért” – írta Rubio.

Rubio bejegyzésében bejelentette, hogy a felülvizsgálat „hivatalosan befejeződött”, az USAID 6200 programjából körülbelül 5200-at töröltek. Ezek a programok „dollártízmilliárdokat költöttek olyan módon, amely nem szolgálta (sőt, bizonyos esetekben sértette is) az Egyesült Államok alapvető nemzeti érdekeit” – írta Rubio.

„A Kongresszussal egyeztetve azt kívánjuk, hogy a megtartott programok 18 százalékát hatékonyabban irányítsák a külügyminisztérium koordinálásával” – tette hozzá.

– Nehéz, de szükséges. Jó együttműködés volt. „Az USAID fontos részeinek mindig a külügyminisztériumban kellett volna lennie” - reagált Musk Rubio bejelentésére.

A tömeges elbocsátások az USAID-nél Donald Trump január 20-án aláírt végrehajtási rendeletét követték, amely felülvizsgálatra befagyasztotta a külföldi segítségnyújtást, arra hivatkozva, hogy az egy liberális globális menetrendet támogat.

Segélyszervezetek szerint még néhány életmentő program is, amelyeket Rubio és más tisztviselők megkíméltek, felmondást kaptak, például sürgősségi táplálkozási támogatást az alultáplált gyerekeknek és a tiszta vízhez való hozzáférést a hatalmas szudáni menekülttáborokban.

A két nagy tengerentúli pártnak eltérő elképzelései vannak az USAID-ről és a külföldi segélyekről. Az amerikai republikánusok egyértelműen kifejezték azon óhajukat, hogy a nemzetközi segítségnyújtást sokkal korlátozóbb módon határozzák meg újra, elősegítve az Egyesült Államok nemzeti érdekeinek korlátozottabb értelmezését.

A külügyminisztérium az USAID gyors bezárásával kapcsolatos számos per egyikében, a hónap elején azt mondta, hogy az USAID-programok több mint 90%-át bezárja.

A járvány elleni védekezéstől az éhínség megelőzéséig, valamint a szakmai és demokratikus képzésig terjedő programokat irányító vállalkozók és alkalmazottak munkáját leállították. A segélyszervezetek és más USAID-partnerek több tízezer munkavállalót bocsátottak el az Egyesült Államokban és külföldön.

A perek azt állítják, hogy az USAID hirtelen bezárása miatt az ügynökséggel szerződést kötött segélyszervezetek és vállalkozások dollármilliárdok nélkül maradtak.

A bezárás következtében sok USAID alkalmazott és alvállalkozó, családjukkal együtt még mindig külföldön tartózkodott, akik közül sokan a hátralékos kifizetésekre és az utazási költségek megtérítésére várnak, hogy hazatérjenek.

Valójában a USAID hivatalos oldala tartalmaz egy üzenetet, amely bejelenti, hogy február 23-tól a USAID összes közvetlenül foglalkoztatott alkalmazottját adminisztratív szabadságra helyezi a világot, kivéve a küldetéskritikus funkciókért, a felső vezetésért és/vagy a speciálisan kijelölt programokért felelős kijelölt személyzetet.

Ezzel párhuzamosan az USAID bejelentette, hogy megkezdte a munkaerő-csökkentési terv végrehajtását, amely körülbelül 1600 USAID-alkalmazottat érint, akiknek az Egyesült Államokban van szolgálati állomása.

A külföldi alkalmazottak számára az USAID ügynökség által fizetett önkéntes utazási programot és egyéb juttatásokat tervez megvalósítani. A USAID elkötelezett amellett, hogy külföldön dolgozó munkatársait biztonságban tartsa. Hazatérésükig a munkatársak továbbra is hozzáférhetnek az Ügynökség rendszereihez, valamint diplomáciai és egyéb erőforrásaihoz – áll az üzenetben.

 

Czeglédi Andrea