2025. március 27., csütörtök

Idézetek az 1926-os Erdélyi Magyar Református Naptárból

BOD PETER

Ez a kiváló református pap a XVII. században élt.1712-ben született, Felsőcsernátonban, Háromszék megyében, és szegényes viszonyokból küzdötte fel magát, Isten erejében bízva, nem lankadó szorgalommal dolgozva. Nagyon szeretett tanulni, de későn jutott iskolába, mert mezei munkát kellett végeznie otthon a szülői háznál. A nagyenyedi kollégiumban tanul, ahol dicsőséges emlékű nagy fejedelmünk, Bethlen Gábor jóvoltából mindig jutott egy-egy (darab kenyér azoknak a szegény tanulóknak, akik maguk nem bírtak volna tanulni. Nagy támogatója akad Bethlen Kata grófnőben, aki nagyon mély keresztyén lélekkel volt megáldva és csakis Istenben való bizalmával volt képes hordozni a sok fájdalmat, amivel Isten meglátogatta. Abban keresett vigasztalást, hogy szegény gyermekeket segélyezett, és így segítette Bod Pétert is.  Először külföldöt járja meg Bod Péter, ahol nagyon sokat tanul, aztán hazajön, hogy szenvedő hazájában szolgáljon Isten „országának. Magyarigenben  lesz  pap  és ezalatt az idő  alatt egyik  könyvet a másik  után  írja.  Megírja a magyar írók életét és munkái jegyzékét, ami nagyon fontos, mert sok íróról csak a Bod Péter könyvéből tudunk. Megírja az erdélyi református egyházunk történetét egy másik előtte élt író után, ennek a könyvnek a címe:  Kősziklán épült ház ostroma,  mutatja,  hogy  már  akkor  is  úgy ismerték  a mi református  anyaszentegyházunkat, mint amely szenvedések tüzében nőtt és erősödött. Ennek az anyaszentegyháznak volt Bod Péter is egyik büszkesége.  Mint lelkész, tudományával az egész országban nevet szerzett, sőt az idegen országokban is dicsőséget aratott a magyar név számára. Sok szenvedésekkel tele· életében, mely felesége halála, majd két gyermeke halála által súlyos próbák alá volt vetve, soha sem rendült meg lstenbe vetett hite. Pedig, még üldözésekben is volt  része, az  akkori  szomorú időkben,  mikor a  református embernek üldözést és háborgatást kellett hitéért és nemzetéért állani, neki is kijutott ezekből, de ő vallotta, hogy boldogok, akik ezt a háborúságot az igazságért szenvedik. Egyházának a püspökségre jelöltje volt, csak halála, mely 1769. március 3-án következett be, akadályozta meg, hogy püspökké nem lehetett. A Bod Péter temploma és eklézsiája még áll Magyarigenben, de a Bod Péter hitének állania kell minden igaz református magyar ember lelkében, mert csak ez tarthatja meg a mi Anyaszentegyházunkat és óvhatja meg a viharokban is.

Nt. Bod Péter

A  mi időnkben  új Bod  Péternek   kell  támadnia,  akikben  él az  Úr iránti  szeretet  és akik  tudnak áldozni  és  szenvedni  Istenért és az Ő Egyházáért.


Két, máig érvényes intés az 1926-os Erdélyi Magyar Református Naptárból: 

     „A gyermek iránt mindnyájan felelősséggel tartozunk. A gyermek nem ezé vagy azé; a gyermek lstené, aki azt  mindnyájunkra bízta és sorsát mindnyájunktól kéri számon. „Aki pedig megbotránkoztat egyet a kicsinyek közül, jobb annak, hogy egy malomkövet kössenek a nyakára és a tenger mélységébe vessék.„ Képzeljétek el, hogy az ítéletkor előtökbe  meredne  az a sok eltorzult és beszennyezett gyermekarc, amelyet a ti trágár szavatok, rossz példátok rontott meg; amelyik tőletek tanult hanyagságot, haragot, gyengeséget, akik előtt a ti közömbösségetek vagy cinizmustok nyitotta meg és tette kívánatossá a bűnnek útját: - mit éreznétek? Ha kiderülne, hogy lényetek egy szennyfolt vala, amelyik liliomlelkeket értéktelenített el! Valamire való ember vigyáz a nyelvére, ha gyermek van jelen, s azt mondja: kemence van a házban; hát arra gondolunk-e, hogy a mennyei Atya háza, ez, az egész világ, telis-tele van gyermekekkel, akik tágra nyílt nefelejcs szemekkel bámulnak ránk, hogy lelkük hozzánk hasonuljon?   Millió és millió példaadás válik le rólunk; óh áldott az az élet, melynek példaadásai égi buzdítások gyanánt érintik a gyermeklelkeket. Áldott az az élet, amelyből nála jobb, szebb életek fakadnak. Ah, ha másért nem, legalább gyermekeinkért tudnánk jobb keresztyének lenni.

***

Magyarnak születni - önmagában még sem nem végzet sem nem dicsőség, hanem feladat; minél nagyobb, nehezebb feladat, annál drágább, annál gazdagabb ajándék. Minden nemzet csak addig él a földön, amíg sajátos feladata, értékes egyéni jellemvonása van. Találja meg önmagát a magyar, és megtalálta, megmentette a jövendőjét.