2025. március 16., vasárnap

Fájdalom és remény… 2025. március 15., Nemzeti Ünnep

 

Éveken keresztül Erdélyben töltöttem a márciusi ünnepet, mert ott a tiszta, magyar emlékezés felemelő hangulata, a nemzeti összetartozás szelleme, és a megmaradás keresztény reménységének a közös öröme töltötte el a lelkemet, s tölti el azoknak a lelkét, akik ott ünnepelnek. A történelem csodája, hogy pont ott, ahol a fájdalom minden formáját és kínját élték át a székely-magyar emberek, ahol az elnyomás, a számkivetettség verte végig egy századon keresztül a nemzetet, ott csobog a tiszta magyar forrás, ott zöldül a jövő facsemetéje, s talán ott marad meg egy kis közössége egykor volt büszke, hittel teli, tiszteletet parancsoló nemzetünknek. És nem csak ott, hanem hazánk minden olyan részében, amelyekben ma nap, mint nap meg kell küzdeni a nyelvünkért, a kultúránkért, a hitünkért, a szülőföld minket illető kis részecskéjéért. Felvidék, Kárpátalja, a déli végek… Hiszen, ahol magyarok élnek és születnek a Kárpátok gyűrűjében, ott van a magyar szülőföld, ott van a magyar föld. S amely földről azt hinnők, hogy az volna Magyarország, nos, ott a politikai káosz, árulás, önzés, istentelenség, kapzsiság önmegsemmisítés zajlik. Persze, ott is van ünneplés, de az az ünneplés, amelyet maga körül lát az ember, inkább egy szomorú agónia képe. Olyan agóniáé, amelyben az egyik haldokló üti a másikat, mert azt gondolja, hogy az életelixírből több jut neki, ha a másikat megöli.

Most, hogy a betegség nem enged kedvemre utazni, csak az éteren keresztül lehetek részese a Kárpáthaza ünneplésének, s annak a fájdalmas, halálos vonaglásnak is, amely idehaza, a még anyaországnak nevezett csonka-országban zajlott.

Minden városunkban, ahol magyar él, büszke és méltóságteljes volt az ünnep. Nem ugrott egyetlen politikai párt a másik nyakának, nem pellengérezte ki a magyar a magyart, nem köpködött a hallgatóság előtt magyar magyart. Méltósággal emlékezett egy korra, amelyben a szabadságért együtt küzdött a magyar, a tót, a szerb, a zsidó, s csak egy nép mészárolta a Habsburgok parancsára a magyart… ismét… akkor is. Ám, azt az egy népet sem szidalmazta ma egy szónok sem, mert ma már együtt tud ünnepelni és emlékezni mindenki, aki békét és szeretetet kíván ebben a háborúba induló világban.

Csak itt, a csonka-honban volt gyalázkodás. Csak itt nincs egy asztal, ahol az ünnepen kívül, egy pohár bor mellett, a közös magyar érdek mentén lehetne tárgyalni… Csak itt verte egymást – ki-ki a maga tehetsége szerint –, minden párt, s cserélt köpenyt jó néhány politikus, aki az ünnep égisze alatt is lázította a népet, gyűlöletet szított és az emberi gonoszság minden lehető módszerét felhasználta, a primitív irigységtől, a gyilkos szándékig. Csak itt képes hazát eladni, idegen pénzen magyart öletni magyarral, s olyan hangulatot teremteni hazudozással és gerinctelenséggel, amely tragikussá is válhat, ha így folytatódik. Csak itt, ebben a megmaradt, szerencsétlen kohóban égett el a józanság, a mértékletesség, az alázat, a hit, a méltóság… s váltotta fel mindezt a pénz imádata, a mértéktelenség, a cinikus nagyképűség, az Isten nélküli szürke, kilátástalan élet, a harácsolás. A napi politika, a szándékosan észre nem vett bajok, az erkölcs hiánya felemészti az értéket, s ennek a kis országnak a jövőjét is.

Jó volt tehát, az éteren keresztül részt venni ismét Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy, Torja és Zágon székely ünnepén, jó volt Szatmárnémetiben, Váradon és Temesvárt ott menetelni – lélekben – a magyarok között, jó volt Kassán, Pozsonyban, Újvidéken, Felsőőrben látni az emlékező, egymásra mosolygó, boldogan ünneplő magyarokat. E látvány által pedig, jó abban reménykedni, hogy ha itt, e csonkahonban a hazaárulás, a gyűlölet, a mértéktelenség és a rend hiánya miatt elvész is minden, azért maradnak a Kárpát-medencében kicsiny, hittel teli, egymást szerető magyar közösségek. Olyanok, amelyek egyszer újra virágba borítják a magyar hazát, és minden itt lakó nemzet örömére és boldogulására megmutatják újra azt az országot, amelynek Krisztust követő lakóit, a szeretet és a hit tartotta meg.    

Stoffán György